Applied Kinezyoloji, Applied Kinesiology
Applied Kinesiology, diğer standart tanı yöntemleri ile birlikte manuel kas testi kullanarak sağlığın yapısal, biyokimyasal ve ruhsal yönlerini değerlendiren entegre bir tanı ve tedavi sistemidir.

Bedende ortaya çıkan hastalıkların sebebi mental , biyokimyasal ve yapısal dengesizlikten kaynaklanabilir. Biyokimyasal sorunlar genellikle tek başlarına ve kendi sınırları içinde kalmazlar. Biyokimyasal sorunlar nedeniyle ortaya çıkan bağ dokusu zayıflığı, yapısal sorunları oluşturur. Amino asit , yağlar, vitamin ve mineral eksikliği veya dengesizliği emosyonel bozukluklara yol açabilir. Bu hastalar yıllarca antidepresanlarla tedavi edilmeye çalışılır.

Bedende ortaya çıkan biyokimyasal değişiklikleri, kaslar üzerine uyguladığımız güç teknikleri ile bulabilir ve bize yararlı ve zararlı biyokimyasal maddelerin ayırımını yapabiliriz. Kasları kullanılarak yapılan Applied Kinesiology hastalar için doğru olan tedavi seçeneklerini belirlemede hekime yardımcıda olur.

AK vücut fonksiyonlarını inceleyen, temel feedback mekanizmaları gibi, tanı ve tedavi amacıyla kasları kullanılarak yapılan bir test formudur. Düzgün uygulandığında AK tanı sonuçları ile hastalar için  iyi ve uygun bir tedavi formunu belirler.

Bu testle bize yararlı ve zararlı biyokimyasal maddeleri bulabiliriz. Bedendeki biyokimyasal değişiklikleri, kaslar üzerine uyguladığımız güç teknikleri ile bulmak için kullanıyoruz. Bedendeki hemen hemen her türlü kas  üzerinden test yapılabiliriz.. Bedendeki her organda bir kasla çalışıyor.

Uygulayıcılar, bu kas zayıflığını düzelterek, ilgili iç organdaki bir problemi iyileştirmeye yardımcı olabilirler. Teşhiş ve tedavi takibinde önemlidir. Tedaviye dahil edilecek uygulama yöntemlerini, ilaçları ve dozları belirlenebilir.

AK baş ağrısı bel boyun ağrısı, diz kalça omuz ağrısı, baş dönmesi , fibromiyalji gibi birçok sağlık sorununda hastaya yardımcı olabilir