Nöralterapi

Nöralterapi; ağrı ve hastalıkların tedavisi için, serum fizyolıojik ve lokal anesteziklerin enjeksiyonu ile uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Etkisini otonom sinir sistemi üzerinden göstererek, bu sistemden kaynaklanan hastalıkların tanı ve tedavisinde uygulanır.

Bozucu alan olarak ta tanımlanan, hastanın geçirmiş olduğu fiziksel ve ruhsal travmalar sonrası otonom sinir sistemi etkilenir ve vücudun uzak bölgelerinde rahatsızlık ortaya çıkabilir. Bu taravmalara örnek olarak cerrahi skarları veya bir yakınını kaybetmeyi örnek olarak verebiliriz. Aynı zamanda bir apandisit skarı da uzun süren baş ağrısının kaynağı olabilir.

Miyofasiyal veya diğer ağrılı sendromlar oluşabilir. Visseral fonksiyonlar bozulabilir. Sonuçta astma, angina, irritabl barsak sendromu, adet düzensizlikleriyle beraber tüm kas iskelet sistemini ilgilendiren hastalıklar otonom sinir sisteminin etkilenmesiyle ortaya çıkabilir.

Tedavi de seyreltilmiş ( % 0.4 – 0.5 ) prokain veya lidokain kullanılır. Ağrılı bölgeler, omurga zinciri ve hastalığı ortaya çıkaran bozucu alanlara uygulama yapılır.

Tedavi etkisi lokal anesteziğin beklenen etkisinden uzun sürer ve tekrarlayan tedaviler bozucu alanın etkisini ortadan kaldırarak iyileşmeyi sağlar